عوامل موثر در طراحی داخلی ساختمان

طراحی داخلی + سازا دیزاین

طراحی داخلی + سازا دیزاین


در طراحی دکوراسیون داخلی ساختمان علاوه بر اینکه کاربرد فضای مورد نظر باید مورد توجه قرار گیرد،حس و تاثیری که آن فضا بر فرد میگذارد نیز باید در نظر گرفته شود. در واقع توجه به نیازهای روحی و روانی افراد موضوعی ست که در طراحی دکوراسیون منزل باید به آن پرداخته شود. در طراحی داخلی عواملی چون نقشه داخلی، نور محیط، تفکیک پلان ها، پوشش دیوارها، سقف و کف، مبلمان و سایر لوازم جانبی باید مورد توجه قرار گیرند.

نقشه داخلی

در طراحی دکوراسیون داخلی نحوه ی تفکیک پلان ها بسیار اهمیت دارد. اگر نقشه داخلی به گونه ای طراحی شود که از لحاظ چیدمان وسایل و مبلمان تنوع زیادی وجود داشته باشد این نقشه ایده آل محسوب میشود و آرامش و رضایت را برای ساکنین آن فضا به ارمغان می آورد.

عوامل موثر در طراحی داخلی ساختمان

عامل اصلی زیبایی یک محیط انعکاس نور در المان های آن محیط میباشد.

بدون نور هیچ عنصری معنا پیدا نمیکند.

از این رو نورپردازی نقش مهمی در طراحی دکوراسیون داخلی منازل ایفا میکند.

نور پردازی در یک فضا باید به شیوه ای اصولی انجام شود.

تنها وجود نور کافی نیست بلکه زوایای تابش نور و اجرای نورپردازی صحیح نیز مهم میباشد.

نحوه پردازش نور در بزرگ نمایی و یا کوچک نمایی فضا تاثیر میگذارد.

رنگ:

انتخاب رنگ مناسب در طراحی دکوراسیون داخلی از جمله مواردی ست که تاثیر روحی و روانی نیز به دنبال دارد.

استفاده از رنگ های ملایم و مناسب، حس آرامش را به ساکنین منتقل میکند.

آشنایی با تاثیر رنگ‌ها و استفاده از آن‌ در جای مناسب یکی از اصلی‌ترین نکات در دکوراسیون داخلی است.

بخوانید!  ایده های طراحی دکوراسیون تابستانی

رنگ‌ها به دو دسته گرم و سرد تقسیم می‌شوند. رنگ های گرم باعث افزایش آدرنالین و بالا رفتن فشار خون، افزایش درجه حرارت و احساس گرما می‌شوند. رنگ‌های قرمز، زرد و نارنجی جزء رنگ‌ های گرم هستند. اما رنگ های سرد ضربان قلب را کم کرده، ماهیچه‌ها را ریلکس و دمای بدن را پایین می‌آورند و حس سرما می‌دهند. از جمله رنگ های سرد میتوان به رنگ سبز و آبی اشاره کرد.

تفکیک پلان ها:

با توجه به نقشه، شکل و کاربرد فضا، از ابزارهای مختلفی میتوان برای تفکیک پلان ها استفاده کرد. تفکیک فضای خانه و پارتیشن بندی را میتوان با دیوار، قفسه، کانتر و.. انجام داد.

پوشش دیوارها، سقف و کف:

نوع پوششی که برای سقف، دیوارها و کف به کار میرود به نوع فضا و کارکرد آن بستگی دارد. مثلا برای سقفها میتوان از رنگ، کناف و انواع پوششهای تزیینی استفاده نمود. برای دیوارها نیز استفاده از رنگ روغنی، کاغذ دیواری، سنگ آنتیک و سایر سنگها و مواد پوششی استفاده کرد. پوشش کف نیز اصولا با سرامیک و پارکت انجام میشود .

مبلمان و سایر لوازم جانبی:

انتخاب فرش، مبلمان، تابلوهای تزیینی و سایر وسایل جانبی در نمای کلی دکوراسیون داخلی تاثیر فوق العاده ای دارد. به عنوان مثال انتخاب پرده و مبلمان با طیف رنگی روشن در روشنایی منزل تاثیر دارد. در نتیجه در چیدمان وسایل جانبی باید دقت لازم صورت گیرد تا از شلوغی و تاریک شدن بیش از حد فضا ممانعت شود.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره از طریق واتساپ