طراحی آشپزخانه سنتی


یکی از لوازم اولیه ضروری در هر آشپزخانه ای کابینت است. امروزه شکل و ظاهر کابینت ها بسیار تغییر کرده اند اما در گذشته کابینت ها به این صورت وجود نداشته اند و همه چیز در حالت سنتی بوده است. حال در این مطلب قصد داریم تا درباره عواملی که باعث می شود آشپزخانه شما شکلی سنتی به خود بگیرد صحبت کنیم. در زمان های بسیار دور از گنجه برای نگهداری وسایل آشپزخانه استفاده می شده است. گنجه هم به صورت یک کمد چوبی و هم در حالت حفره ای در دیوار بوده است. در حالتی که گنجه به صورت حفره بوده است از یک پرده برای پوشش دادن به آن استفاده می شده است. این گنجه های حفره ای عموما توسط مردم عامه و فقیر استفاده می شده است و اشراف زادگان از کمدهای چوبی استفاده می کرده اند. این نوع از کابینت ها امروزه به اسم کابینت کلاسیک مشهور هستند. کابینت های کلاسیک دارای نقش و الگوهایی بر روی خود هستند.

خصوصیات آشپزخانه سنتی

تفاوت آشپزخانه سنتی با آشپزخانه مدرن تنها در ظاهر کابینت و دکور آن خلاصه می شود. اگر فرد از کابینت هایی در مدل های چوبی، کلاسیک، منبت کاری شده و… استفاده کند یک آشپزخانه سنتی را به وجود آورده است.

کابینت چوبی
مواردی که برای طراحی یک آشپزخانه سنتی باید رعایت نمود:

استفاده نکردن از کابینت مدرن باید اولین اصل در این آشپزخانه ها باشد.
استفاده از چوب در این آشپزخانه ها بسیار مهم است زیرا اساس سبک های کلاسیک و سنتی استفاده از وسایل چوبی است. همین طور استفاده از سنگ نیز در این سبک کاربرد زیادی ندارد.
ابزارآلات برقی در سبک آشپزخانه سنتی باید داخل کابینت ها قرار گیرند تا در معرض دیده شدن نباشند.
رنگ هایی که برای کابینت خود استفاده می کنید باید در حالت خنثی و یا به رنگ قهوه ای و کرم و همین طور می تواند سفید نیز باشد.
هرچه ظرف ها و سایر ابزارآلات بیش تر در چشم باشند کابینت شلوغ تر بنظر می رسد که یکی از ویژگی های آشپزخانه سنتی است.
برای هرچه سنتی بنظر رسیدن آشپزخانه خود باید از وسایل چوبی استفاده کنید. برای مثال وسایلی از این دست می تواند به شما کمک کند:
سبد نگهداری سیب زمینی و پیاز به صورت حصیری باشد
جانونی به صورت حصیری باشد
کفگیر و وسایلی مانند ملاقه از جنس چوب باشند
استفاده از سینی های چوبی انتخاب مناسبی است
قابلمه ها می توانند به حالت مسی باشند
لیوان های که برای نوشیدن آب استفاده می کنید به صورت سفالی باشند
برای انتخاب پرده آشپزخانه می توانید از پرده حصیری استفاده کنید

کابینت چوبی در آشپزخانه

تجهیزات کابینت سنتی

اگر می خواهید تا آشپزخانه خود را به سبک سنتی طراحی کنید باید بدانید که سایر دکوراسیون خانه شما نیز باید از این سبک پیروی کند. برای مثال سایر لوازم آشپزخانه مانند لوستر، شیرآلات، سینک و … باید به صورت سنتی باشد. در رابطه با دیگر وسایل خانه باید گفت که مبلمان و کمد نیز باید به صورت سنتی انتخاب گردند. همین طور پرده نیز می تواند در این امر بسیار موثر باشد.

استفاده از پارکت در آشپزخانه سنتی

امروزه پارکت های چوبی در رنگ های بسیار متنوعی تولید می شوند. این پارکت ها می تواند انتخاب بسیار مناسبی برای آشپزخانه های سبک سنتی باشد. کسانی که نسبت به تمیزی آشپزخانه حساسیت دارند می توانند از پارکت پلاستیکی به جای چوبی استفاده کنند.

استفاده از الوار چوبی

استفاده از الوارچوبی می تواند نمای یک آشپزخانه در حالت روستایی را به وجود آورد.

چراغ و لوستر

معمولا در آشپزخانه های سنتی از چراغ های بزرگ استفاده می شود. این امر علاوه بر افزایش روشنایی باعث زیبایی نیز می گردد.
وجود پنجره های چند قابی
استفاده از این ایده می تواند نمای جذابی را برای آشپزخانه شما فراهم کند.

کابینت روستیک

این سبک که از جمله سبک های معماری است به خوبی با طبیعت هماهنگ و سازگار است در نتیجه می تواند آرامش خوبی را در محیط ایجاد کند. در این سبک، طراحی به صورت سبک های قدیمی صورت می گیرد در نتیجه در آن از مواد طبیعی استفاده می شود.
به دلیل این که در کابینت روستیک از مواد طبیعی استفاده می شود در نتیجه تجزیه این مواد در محیط زیست به خوبی صورت گرفته و برای محیط مضرر نخواهد بود.
کسانی که از شلوغی بیزارند و علاقه به آرامش دارند استفاده از سبک روستیک می تواند گزینه بسیار مناسبی برای آن ها باشد. باید توجه داشته باشید که حتما از موادی که یادآور سبک مدرن هستند استفاده نکنید. به همین دلیل این سبک بیش تر در ویلاها و کلبه های چوبی مورد استفاده قرار می گیرد.

کابینت چوبی

همان طور که می دانید در کابینت های چوبی از چوب درختان استفاده می شود. اما تمام بدنه آن از چوب نیست بلکه قسمتی از چوب و قسمتی از ام دی اف می باشد. برای این که کابینت چوبی تولید شود باید چوب درختان به حالت 2 و 3 سانتی متر بریده شوند سپس بعد از این که سایزشان توسط کابینت ساز مورد اندازه قرار گرفت نقش های مختلفی روی آن حک گردد.

کابینت طرح چوب

در کابینت های طرح چوب نیز از ام دی اف استفاده می شود. صفحاتی به ضخامت 16 تا 25 میلی متر برای ساخت کابینت طرح چوب استفاده می شود. سپس به عنوان ماده اصلی از ام دی اف بهره می برند. روکش طرح چوب به ضخامت 1 میلی متر بر روی درب قرار داده می شود. ورقاتی که روکش هستند دارای سایز مشخصی می باشند که بعد از آن باید توسط CNC ابزار بخورند تا شکل نهایی حاصل شود.

همچنین بخوانید:

کابینت ممبران

بهترین رنگ برای کابینت آشپزخانه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *