_

کابینت پلی اورتان

_

این روزها آشپزخانه برای آشپزی افراد و به عنوان بخشی از خانه از اهمیت زیادی برخوردار است و هنگام برنامه ریزی برای ساخت یا بازسازی آشپزخانه عوامل متعددی را باید در نظر گرفت. نصب کابینت آشپزخانه سفارشی در آشپزخانه شما راهی عالی برای شخصی سازی فضا و تضمین ثبات در دکوراسیون منزل است. هنگام طراحی طرح کابینت سفارشی خود، مهم است که در نظر بگیرید که کدام یک از تزئینات آشپزخانه در فضای شما بهتر کار می­ کند. در طراحی آشپزخانه های معاصر عموما از یکی از سه سطح  لمینت، ملامین یا پلی اورتان استفاده می‌­شود. بسته به بودجه فرد، دکوراسیون منزل و سبک زندگی افراد با دیگری متفاوت است. با درک ویژگی ها و ارزیابی مزایا و معایب هریک، می­توانید پی ببرید که کدام کابینت آشپزخانه در خانه شما عملکرد بهتری دارد. آشپزخانه همیشه یکی از شلوغ ترین قسمت های خانه هستند و داخل آشپزخانه، کابینت ها یکی از مهم ترین اجزای آن هستند. کابینت های آشپزخانه به منظور ذخیره سازی و همچنین دکوراسیون منزل از آن ها استفاده می­‌شود. هنگام طراحی آشپزخانه، بسیاری از افراد تحت تاثیر انتخاب های زیادی قرار می­‌گیرند و سپس طبق سلیقه یا شنیده ها اقدام به تصمیم گیری می­‌کنند. معمولا فراد بین سه نوع پلی اورتان، لمینت وملامین یکی را انتخاب می­‌کنند که ما قصد داریم تا پلی اورتان را برای شما شرح دهیم و معایب و مضرات آن را برای شما بازگو کنیم.

_

روکش آشپزخانه

_

روکش آشپزخانه روکشی است که روی مواردی مانند کابینت و کمد استفاده می ­شود. آن ها از مواد طبیعی مانند سنگ و چوب گرفته تا سایر محصولات دست ساز مانند آشپزخانه های پلی اورتان، لمینت و ملامین را شامل می­ شوند و با طیف گسترده ای از انتخاب ها را به همراه دارد. هنگام انتخاب روکش برای کابینت آشپزخانه خود، چند اصل اساسی وجود دارد که همیشه باید در نظر گرفته شوند. این گزینه ها عبارتند از:

  • بررسی کارایی مورد نظر، که آیا برای مثال به فضای زیادی برای ذخیر سازی نیاز دارید یا بیشتر به دنبال زیبایی هستید.
  • طراحی داخلی کابینت های خود را در نظر بگیرید.
  • مشخص کنید که چه اندازه بودجه را می ­خواهید برای آن اختصاص دهید.

با کابینت ام دی اف و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

_

پلی اورتان

_

پلی اورتان به عنوان بالاترین سطح تزئینات کابینت در نظر گرفته می ­شود. این مخلوط رنگی دو قسمتی از رزین و سفت کننده است. مشابه رنگ خودرو که روی خودروها استفاده می­ شود. بر روی درها، سطوح کشوها و پنل های مقاوم در برابر ملامین و تخته فیبر با چگالی متوسطMDF  پاشیده می ­شود. این یک نوع لاک فوق العاده سخت است که به گونه ای فرموله شده است که زنجیره های میکروسکوپی مولکول های رزین آن هنگام خشک شدن محکم با یکدیگر پیوند می­ خورند. نتیجه آن است که بسیار مقاوم تر از لاک های سنتی در برابر آب، حلال ها، سایش و ضربه است. پوشش لاک پلی اورتان می­تواند ساییدگی و کبودی کابینت های آشپزخانه را کاهش دهد. همچنین به ظاهر جدید آن ها کمک کرده و عمر کابینت ها را افزایش می ­دهد. پلی اورتان روی چوب ناتمام بهتر کار می­ کند اما می ­تواند مستقیما روی سطوح رنگ آمیزی شده نیز رنگ آمیزی شود. وقتی از لاک پلی اورتان استفاده می­ کنید، در واقع آن را روی پلاستیک قرار می­ دهید. این پلاستیک آنقدر محکم است که به سختی چیزی می­ تواند در آن نفوذ کند. علاوه بر این دوام استثنایی، پلی اورتان به راحتی قابل پوشیدن است. نسبتا سریع خشک می ­شود و فوق العاده مقاوم در برابر مواد شیمیایی و آب است. در رنگ های کم براق، ساتن و براق بالا موجود است و همچنین بر پایه روغن و آب عرضه می­ شود. پلی اورتان یک رنگ سخت، مقاوم در برابر خراش و بسیار بادوام است که با هر سبک آشپزخانه ای مناسب است چه از نظر طراحی مدرن و چه سنتی. آشپزخانه های پلی اورتان به طور معمول در چهار سطح مختلف موجود هستند. مات، ساتن، نیمه براق یا براق بالا. این تزئینات هر کدام زیبایی خاص خود را متناسب با سبک های مختلف آشپزخانه ارائه می ­دهند، به طور کلی از مدرن تا کلاسیک و براق برای فوق مدرن استفاده می­ شوند.

درهای پلی اورتان دارای رنگ آمیزی فوق العاده صاف هستند. این رنگ و یک سخت کننده با هم ترکیب شده اند و جلوه ای با دوام روی کابینت شما ایجاد می ­کنند، به طور کلی برای ماندگاری بالا طراحی شده اند. همچنین در انواع مختلفی از انواع براق مانند براق برای فوق مدرن، ساتن برای یک کلاسیک جاودانه و مات برای سبک معاصر وجود دارد. پوشش پلی اورتان یک گزینه همه کاره و مدرن است. با این حال، کمی از لمینت مقرون به صرفه است. درهای پلی اورتان را سه بار رنگ آمیزی می­کنند تا ظاهری یکپارچه داشته باشند. در پایان رنگ آمیزی، در براق یا ساتن موجود است و لبه ها با رنگ وینیل مهر و موم می­شوند. تمیز کردن پلی اورتان آسان است. استفاده از پارچه مرطوب الیاف میکرو تنها چیزی است که نیاز به نگهداری کم دارد. پلی اورتان یک پالت رنگ نامحدود ارائه می ­دهد و می ­تواند با دیوارها یا سایر دکوراسیون شما هماهنگ باشد. این در انواع مختلف از جمله مات، ساتن، نیمه براق یا براق بالا موجود است. درهای کابینت ممکن است پروفیل روت شده باشند و نیازی به داشتن سطحی صاف یا ساده ندارند، بنابراین صرف نظر از سبک درب کابینت که انتخاب می­ کنید، ممکن است از روکش پلی اورتان استفاده شود. مانند نوار لمینت، نیازی به نوار لبه در اطراف درها یا کشوها نیست. مفاصل لبه قابل مشاهده نیست زیرا رنگ از روی صورت روی لبه اسپری می­ شود. انتخاب روکش پلی اورتان برای کابینت آشپزخانه شما نه تنها به آشپزخانه شما فاکتور فوق العاده ای می­ بخشد، بلکه ارزش قابل توجهی به خانه شما می­ بخشد و ثابت می­کند که این یک سرمایه گذاری معتبر است.

با کابینت های گلاس و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

_

آماده سازی کابینت قبل از پلی اورتان

_

قبل از استفاده از پلی اورتان، مراحل آماده سازی مانند از بین بردن رنگ یا آماده شدن برای رنگ جدید باید انجام شود. این مراحل ممکن است شامل استفاده از پاک کننده رنگ، سنباده زدن و پر کردن و آب بندی باشد. اگر لکه یا پرکننده چوبی به سطح خورده شده باشد باید قبل از افزودن پلی اورتان، سطح کاملا خشک شود. پلی اورتان بر پایه روغن یا آب با قلم مو باید برروی آن پخش شود. همه انواع چوب به حداقل دو لایه پلی اورتان روغن نیاز دارند. اولین لایه به عنوان آغازگر و دومی به عنوان پوشش عمل می ­کند. با استفاده از پلی اورتان بر پایه آب، لایه سوم توصیه می­ شود، زیرا به سرعت آن لایه از بین می­ رود.

قیمت کابینت پلی اورتان

کابینت پلی اورتان از نظر هزینه های اولیه در مقایسه با مدل های دیگر مانند لمینت یا ملامین گزینه کمی گران تر است. اما، با توجه به این نکته، هزینه ای که در ابتدا هزینه می­ کنید، می ­تواند به شما در صرفه جویی در هزینه کمک کند، زیرا دوام و طول عمر آشپزخانه پلی اورتان به طور کلی بسیار خوب است و نسبت به رقیبان خود دوام بیشتری دارد.

با کابینت رنگ شده و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

_

مزایای کابینت پلی اورتان

_

شما طیف وسیعی از رنگ ها را در اختیار خواهید داشت و در هنگام ست کردن کابینت با بقیه وسایل آشپزخانه، به مشکل برنخواهید خورد. روکش های پلی اورتان طوری طراحی شده اند که در طول زمان مقاومت کنند. آن ها مقاومت فوق العاده ای در برابر خط و خش دارند و برای خانواده مناسب است. علاوه بر این، آن ها کاملا در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاوم هستند، به این معنی که در 20 سال آینده، آشپزخانه شما به خوبی روز نصب شده ظاهر می ­شود.  در صورتی که ناخواسته کابینت ها دچار خرابی یا رنگ پریدگی شوند، تعمیر آن ها آسان بوده و به راحتی همان رنگ مورد نظر شما روی کابینت قرار می ­گیرد. آشپزخانه پلی اورتان توسط بسیاری از مواد غیرقابل نفوذ است، بنابراین تمیز کردن آن کار راحتی است و تنها کاری که باید انجام دهید این است که با یک پارچه مرطوب آن را تمیز کنید. دوام آشپزخانه پلی اورتان بسیار خوب است. آشپزخانه های پلی اورتان در برابر ضربه ها و خط و خش ها مقاومت بالایی دارند. اگر شما به طور ناگهانی ضربه ای به کابینت وارد کنید، می ­توانید به سادگی با کمترین هزینه، محل آسیب دیده را را دوباره اسپری کنید و نیازی نیست که کل کابینت را تعویض کنید. همچنین مقاومت بالایی دربرار رطوبت و اشعه های یووی دارند و در هر محیطی قابل استفاده هستند.

_

معایب کابینت پلی اورتان

_

واضح است که چرا آشپزخانه های پلی اورتان بسیاری از مشتریان را به خود جذب می­ کنند، با این حال همه این مزایا هزینه بسیار بالایی دارد. آشپزخانه پلی اورتان به دلیل دوام و میزان کار مورد نیاز برای تولید می­ تواند بین 30 تا 40 درصد گرانتر از آشپزخانه ملامین باشد. اگر مایل هستید بودجه خود را برای ایجاد آشپزخانه پلی اورتان افزایش دهید، در آینده از تصمیم خود پشیمان نخواهید شد. تولید کننده کابینت در کیفیت آن تاثیر بسیاری دارد، از این رو باید در انتخاب کابینت ساز دقت زیادی به خرج دهید.

_

نظافت کابینت پلی اورتان

_

تمام روکش های پلی اورتان در برابر آب مقاوم هستند، اما متخصصان توصیه می­ کنند برای تمیز کردن از آب به مقدار کم استفاده کنید. روکش های پلی اورتان معمولا نیازی به تمیز کردن عمیق ندارند، اما در صورت نیاز، یک تمیز کننده بدون pH مناسب تر است. اگرچه سرکه، که اسیدی است، به پاک کردن لکه ها کمک می ­کند. برخی از لکه ها به قدرت پاک کنندگی بیشتری نسبت به آب و صابون ظرف نیاز دارند که باید از پاک کننده های ph پایین استفاده کنید. سرکه ملایم اسیدی است و می­ تواند رگه های سفید معدنی را از بین ببرد، بنابراین افزودن یک چهارم فنجان یا 1/2 فنجان آن به محلول تمیز کننده صابون ظرف شما یک راه حل خوب است.

با کابینت پولیشی و انواع آن بیشتر آشنا شوید.

کابینت ملامینه و لمینت در برابر پلی اورتان

لمینت و ملامین در طیف وسیعی از طرح ها و رنگ ها موجود می باشند که شامل براق بالا و براق کم هستند. به طور کلی، کابینت لمینت دارای رنگ ها و الگوهای بیشتری نسبت به کابینت ملامینه است. آشپزخانه های پلی اورتان از نظر زیبایی و دوام نتیجه بی نظیری را ارائه می­دهند اما اگر به دنبال یک گزینه مقرون به صرفه یا جزئیات بصری خاص هستید، لمینت و ملامین به خوبی می­توانند نظر شما را جلب کنند.

ترکیب مورد استفاده برای ایجاد لمینت و ملامین کاملا بادوام هستند. با این حال، هنگامی که این سطوح با پیچاندن دور پایه (بدون رنگ آمیزی روی تخته مانند آشپزخانه های پلی اورتان) اجرا می­ شوند، دارای لبه هایی هستند که ممکن است دچار خوردگی شوند. با گذشت زمان، قرار گرفتن در معرض آب می ­تواند باعث تورم در ساختار داخلی نیز شود، بنابراین برای جلوگیری از این امر، آن ها باید به دقت نگهداری شوند. گرما می­ تواند باعث ایجاد مشکل در پوشش ورقه  به ویژه در نوار لبه شود. این روکش ها در مقایسه با آشپزخانه پلی اورتان از مقاومت کمتری برخوردار هستند. به بیان ساده، ملامین ارزان تر از لمینت است، که به نوبه خود ارزان تر از آشپزخانه پلی اورتان است. اما دلایل خوبی وجود دارد که چرا این اقلام همچنان دوام می­ آورند و در بین صاحبان آشپزخانه جدید یک انتخاب محبوب هستند.

شما عزیزان می توانید جهت مقایسه با کابینت ممبران و یا انواع دیگر به صفحات مربوطه مراجعه و یا برای کسب اطلاعات بیشتر از قیمت کابینت مورد نظر خود با کارشناسان مجرب سازا دیزاین تماس بگیرید.