_

درباره کابینت ملامینه

_

هنگامی که روکشی از جنس ملامینه بر روی صفحات MDF قرار می گیرد کابینت ملامینه تولید می شود. صفحات MDF نیز به وسیله فشار حاصل شده بر روی چوب های کوچک تولید می شوند. روکش ملامینه در واقع وزن بسیار کمی دارد و از نظر ضخامت نیز نازک است. این روکش ها را می توان در حالت های مختلف و در رنگ های بسیار متنوعی مورد تولید و عرضه قرار داد. به دلیل این که صفحات تولیده شده از MDF قیمت بسیار پایینی دارند این صفحات در کشور خودمان نیز مورد تولید قرار می گیرد و از جمله ورقاتی است که استفاده زیادی در بازار دارد. روکش هایی که از ملامینه ساخته می شوند به دلیل برجستگی هایی که دارند سبب می شوند که این ورقات ام دی اف از حالت ساده خود فاصله گرفته و جذاب تر شوند.

کابینت ملامینه مشکی سفید
کابینت ملامینه کرم رنگ
_

کابینت ملامینه در فضای داخلی

_

ترکیب ورقات MDF به همراه ملامینه سبب می شود که کاربرد کابینت ملامینه در خانه و مکان های دیگر گسترش یابد. دلیل این امر این است که این ورقات می توانند به خوبی در مقابل عواملی هم چون رطوبت و حرارت و .. به خوبی مقاومت داشته باشند. در نتیجه عده افرادی که روز به روز از این ورقات استفاده می کنند گسترش یافته است. تنها کاربرد این ورقات برای کابینت های آشپزخانه نیست برای تولید مواد چوبی مانند کمد، مبل، پارتیشن و .. نیز می شود از این ورقات به خوبی استفاده کرد. مخصوصا که استفاده از ملامینه سبب می شود تا نمای داخلی ساختمان جذاب تر گردد. کابینت ملامینه را همواره در دسته بندی جزو کابینت مدرن قرار می دهند. همان طور که قبلا هم ذکر کردیم می توان کابینت ملامینه را در رنگ هایی با طیف وسیع تولید کرد که از این میان این رنگ ها می توان در حالت های براق، مات و … باشند.

_

 انواع مختلف کابینت ملامینه

_

بنابر چوبی که کابینت ملامینه بر روی آن قرار می گیرد این کابینت به دو دسته تقسیم می گردد. نوع اول کابینتی است که از ترکیب MDF و ملامینه تولید می شود که ترکیب مورد نظر نسبت به عواملی هم چون رطوبت مقاومت پایین تری دارد. در حالت دوم هنگامی است که چوب ما از نوع نئوپان باشد و ملامینه بر روی آن کشیده گردد. کابینتی که با نئوپان ساخته گردد در مقایسه با MDF از قیمت کمتری برخوردار است ولی ضروری است که بدانید این کابینت ها در مقابله با رطوبت حتی از مقاومت کمتری برخوردار هستند در نتیجه از آن ها زیاد به عنوان کابینت آشپزخانه استفاده نمی شود بلکه برای استفاده به عنوان کمد درون اتاق که باعث می شود کمتر در معرض آب باشند مناسب تر است.

کابینت ملامینه قهوه ای
_

روکش ملامینه

_

اکثر کابینت سازان در هنگام انتخاب روکشی مناسب برای ورقات MDF از ملامینه استفاده می کنند. به دلیل این که خود این روکش ها دارای کاغذهایی هستند که هم جنبه تزئینی دارند و هم چسب بر روی آن قرار گرفته است در نتیجه برای قرار گرفتن این روکش ها بر روی ورقات چوبی نیاز به چسب مجدد نیست. در هنگام تولید این کابینت برای این که تخته های چوبی را مجهز به روکش کنند از دو حالت استفاده می کنند. در حالت اول پرس به صورت طبقه ای صورت می گیرد و در حالت دوم این امر به صورت پیوسته انجام می پذیرد. به دلیل این که عمل روکش کردن هزینه بالایی دارد در نتیجه کارخانه هایی که MDF در آن ها تولید می شود دارای خط تولید روکش ملامینه هم هستند. از مزایای روکش ملامینه این است که دارای مقاومت خوبی می باشد. همچنین می توان به عنوان یک عضو تزئینی از آن ها استفاده کرد. این ویژگی ها باعث می شود که بتوان این روکش ها را نه تنها در صنعت کابینت سازی بلکه در مبل و کمد هم استفاده کرد. وسایلی که روکش ملامینه روی آن ها قرار می گیرد یکدست و یک اندازه هستند و قسمت هایی مانند لبه ها به دلیل این که از نوار چسبنان استفاده می کنند نیز دارای همین یک دستی می باشند.

_

انواع مختلف کابینت ملامینه بر طبق روکش

_

روکش های ملامینه به سه نوع بخش دسته بندی می شوند

کابینت ملامینه براق

کابینت ملامینه در حالت براق از درخشندگی زیبایی برخوردار است. ولی با این حال این کابینت ها قابل مقایسه با نوع درخشان های گلاس نیستند. با وجود این درخشندگی این کابینت ها نیز همانند نوع های گلاس مشکلاتی به همراه دارند که از جمله آن می توان به این موضوع اشاره کرد که به دلیل خاصیت درخشان آن ها خط و خطوط و کثیفی خود را بیش تر نشان می دهند.

کابینت ملامینه در نوع مات

کابینت های ملامینه دارای سطح ماتی هستند. در نتیجه این کابینت ها قادر نیستند تا به خوبی کابینت ملامینه براق و کابینت های گلاس نور خورشید را از خود منعکس کنند. به دلیل وجود همین ویژگی کابینت ملامینه، کمتر کسی متوجه میزان کثیفی این کابینت ها در آشپزخانه می شود. با این که صفحات MDF دارای کیفیت طرح های مختلفی هستند ولی به دلیل این که کیفیت آن ها در حدود متوسط است در نتیجه از آن ها برای کابینت چوبی استفاده نمی کنند.

_

کابینت ملامینه نوع کتان

_

کابینت ملامینه ای که از چوب MDF تولید شده باشد دارای سطح زبری است و هم چنین یک حالت بافت مانند بر روی آن وجود دارد. کابینت های ملامینه ای که در حالت کتان نیز هستند می توانند نسبت به نوع براق مقاومت بهتری در برابر خط و خطوط از خود نشان دهند. این نوع کابینت ویژگی ها و هم چنین مشکلاتی دارد. اگر بخواهیم از ویژگی کابینت ملامینه کتان صحبت کنیم می توان به مقاومت آن در برابر ضربه اشاره کرد. همچنین لک و سایر کثیفی ها نیز در این کابینت کمتر دیده می شود. به طور کلی کابینتی که از نوع کتان باشد دارای قیمتی مناسب، رنگ های مختلف و همین طور طرح های متنوع می باشد.

کابینت ملامینه قهوه ای رنگ
کابینت ملامینه سفید مشکی
_

مقایسه مزایای ام دی اف نسبت به ملامینه

_

مورد اول: وزن

تراکم یک ماده نشان دهنده این است که جرم حجمی این ماده چه قدر می باشد و هرچه قدر این مقدار بیش تر باشد تراکم و در نتیجه مقاومت آن ماده بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل بنابر کاربردی که قرار است از ورق مورد نظر بشود باید جرم حجمی با آن متناسب گردد. حال صفحات MDF در مقایسه با ملامینه سنگین تر هستند.

مورد دوم: ماندگاری در برابر رطوبت

روکش صفحات هر دوی آن ها نسبت به رطوبت دوام دارند ولی ام دی اف و نئوپان دارای ضعفی نسبی هستند که این قضیه در نئوپان بیش تر است و اگر نئوپان در معرض رطوبت قرار گیرد بعد از مدتی ورم می کند. در نتیجه در قسمت هایی که توسط روکش محافظت نمی شوند باید توجه کنیم که رطوبت به این قسمت ها نفوذ نکند.

کابینت ملامینه دو رنگ

مورد سوم: دوام در برابر گرما

همون طور که قبلا هم گفتم جفت آن ها دارای روکش ملامینه هستند و این روکش نیز نمی تواند در برابر گرما مقاومت کند. پس هر دو مثل هم هستند.

مورد چهارم: ابزار خوردن

بر روی این ورقاتی که این قابلیت را دارند می توان برش و سایر تغییرات را انجام داد. به دلیل این که نئوپان از چوب های درشت تری نسبت به MDF ساخته شده است در نتیجه در مقایسه با ام دی اف نمی تواند به خوبی ابزار بخورد.

_

ویژگی های کلی کابینت ملامینه

_

طرح و رنگ های متنوع

به دلیل این که این روکش ها بسیار مورد استفاده در بازار داخلی قرار می گیرند در نتیجه کابینت ملامینه به دلیل بازار خوبی که دارد در رنگ ها و طرح های بسیار متنوعی تولید می شود.

مقاومت مناسب در مقابل خط و خطوط

کابینت های ملامینه در مقایسه با کابینت های گلاس توانایی بیش تری دربرابر خط و خطوط دارند. اما این کابینت ها در مقایسه با لمی گلاس مقاومت پایین تر دارند.

دوام در مقابل نور آفتاب

کابینت هایی که از ملامینه درست می شوند در مقایسه با روکش پی وی سی مقاومت بالاتری از خود به نمایش می گذارند.

دیده نشدن لکه و کثیفی

لک و کثیفی در سطح این کابینت ها در مقایسه با نوع هایگلاس کمتر مشخص می گردد.

مشکلات کابینت ملامینه

این کابینت ها در مقایسه با نوع لمی گلاس دوام پایین تری در برابر گرما دارند.

ظاهر ساده ولی جذاب

با این که کابینت ملامینه در مقایسه با سایر کابینت های درخشان چندان براق نیست و همین طور قادر نیست تا یک فضای کلاسیک را برای شما به وجود بیاورد. ولی به دلیل این که این کابینت ها ظاهر شیکی دارند در نتیجه از محبوبیت خوبی برخوردار هستند.

_

قیمت کابینت ملامینه

_

این نوع کابینت از قیمت بالایی برخوردار نیست. البته نوع های مختلف آن از قیمت های متفاوتی برخوردار هستند. با توجه به این که این کابینت ها از چه کیفیتی برخوردار هستند در نتیجه قیمت آن ها نیز با یکدیگر متفاوت خواهد بود. اگر کابینتی که از MDF ساخته شده است کیفیت خوبی نداشته باشد در نتیجه باعث می شود که بوی نامطبوعی از خود منتشر کند. همچنین پس از گذشت مدت زمانی درهای کابینت نما و ظاهر خود را از دست می دهند. این امر به این علت است که چگالی صفحات MDF ای که استفاده شده است پایین می باشد. پس در نتیجه شما باید در هنگام خرید خود توجه داشته باشید که با توجه به قیمت کابینت خود را انتخاب نکنید.

_

روش تولید MDF ملامینه

_

معمولا برای پوشش دادن به ورقات ام دی اف از روکش های ملامینه استفاده می کنند. این روکش ها موجب می گردند تا mdf از حالت ساده خود خارج شود. برای این که روکش ملامینه بر روی ام دی اف قرار گیرد دو مسیر مورد نیاز است. از روکش های ام دی اف برای تولید وسایل مختلف چوبی استفاده می شود. در نتیجه کارخانه هایی که ورقات MDf را می سازند در زمینه تولید این محصول به همراه روکش ملامینه پیش رو هستند.

کابینت ملامینه سفید قهوه ای
_

روکش ملامینه بهتر می باشد یا نوع رنگی

_

در قسمت های قبلی ذکر شد که کابینتی که از ملامینه تولید می شود از انواع مدرن محسوب می گردد. کابینت های ملامینه در رنگ های متفاوتی مورد تولید و عرضه قرار می گیرند. رنگ هایی مانند سفید که در دو حالت مات و براق عرضه می شوند و همین طور ترکیب مشکی و سفید و یا مشکی تنها از جمله این رنگ ها محسوب می گردند. اگر کابینت مورد استفاده در آشپزخانه از های گلاس و ملامینه باشد دارای قیمت کمتری نسبت به کابینتی خواهد بود که از MDF با رنگ پلی اورتان ساخته می شود.

_

کاربرد صفحات ملامینه از نوع ام دی اف

_

صفحات MDF ملامینه ورقات خامی هستند که بر روی ملامینه قرار می گیرند. این ورقات در دو حالت ایرانی و خارجی تولید می شوند. پلی گلاس ها نیز انواعی از ام دی اف محسوب می شوند و کیفیت بهتری نسبت به های گلاس دارند. کابینت پلی گلاس به خاطر این که دارای مقاومت خوبی در برابر عواملی هم چون آب و گرما است در نتیجه در جاهای مختلفی از آن استفاده می شود. مخصوصا این صفحات برای استفاده به عنوان کابینت پلی گلاس و یا سایر لوازم خانه مساعد هستند.

مشاوره از طریق واتساپ