_

سالن همایش چیست؟

_

از گذشته تا به امروز ارتباطات بخشی مهمی از روابط انسانی را تشکیل می داده است. در این راستا بشریت همواره نیازمند مکانی بوده تا بتواند جلسات بحث و گفتگوی خود را در آن ها انجام دهد. همچنین از این مکان ها که امروزه از آن ها به عنوان سالن های همایش یاد می شود برای اجرای کارهای هنری، بحث و گفتگو، مراسم و جشن ها و یا رویایی سران کشورهای مختلف استفاده می شود. جوامع به نتیجه رسیدند که برای به بار نشستن بهتر جلسات بهتر است تا از مکان های مجهز و پیشرفته تر استفاده شود. اولین مکان هایی که در آن ها از سالن های بزرگ برای گردهمای افراد استفاده شد سالن های تئاتر می باشد. با پیشرفت علم و تکنولوژی نمونه های پیشرفته تر سالن های همایش مانند سینما و … به وجود آمدند. سالن های گردهمایی نیز از جمله سالن هایی هستند که با پیشرفت تکنولوژی حالت جدیدی به خود گرفتند. برای سالن همایش فقط مسئله نما و زیبابی آن مطرح نیست بلکه مسائل فنی مانند نورپردازی سالن، سیستم صوتی ، دکوراسیون، نوع دیوار و کف ها و … باید مورد توجه قرار گیرند.

سالن همایش

پس با در نظر گرفتن همه این موارد می توانید جلسات خود را به خوبی برگزار نمایید. برای این که یک سالن مورد طراحی قرار گیرد باید مراحل مختلفی طی شود و مسائل مختلفی در نظر گرفته گردد. ولی اولین نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که هدف شما از این سالن چیست و قرار است چه برنامه ای در آن اجرا شود. سالن هایی که برای اجرای نمایش های هنری به کار می روند در مکان هایی بهتر اجرا خواهد شد که در آن افراد به اجرا کنندگان آن نمایش نزدیک تر باشند تا بتوانند حس آن ها را بهتر درک کنند در نتیجه در این سالن ها صندلی های افراد حاضر نزدیک تر به سن طراحی می گردد. در سالن هایی که هدف ما بحث و تبادل نظر است با این که ظرفیت پایین تر است ولی برای حضور افراد رد بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

سالن همایش با مبلمان مشکی
_

قسمت های مختلف سالن همایش

_

قسمت اول فضای اصلی سالن می باشد. این بخش به علت این که کلیه برنامه ها قرار است در آن رخ دهد از اجرای اصلی به شمار می رود. ابعاد سالن همایش به تعداد افرادی که قرار است در جلسه حضور یابند و همین طور به کاربرد سالن بستگی دارد. قسمت بعدی شامل اتاق فرمان می شود. از اتاق فرمان برای کنترل نور و همین طور صدای سالن استفاده می شود. همان طور که احتمالا در فیلم ها هم دیده اید این قسمت همیشه در قسمت پشت محل گردهمایی و در ارتفاعی بالاتر نسبت به سالن واقع می شود. قسمت سوم لابی یا فضایی است که دعوت شدگان به جلسه قبل از شروع جلسه در آن ناحیه جمع می گردند. ظرفیت این قسمت باید به اندازه ای باشد که تمام شرکت کنندگان بتوانند در آن جای گیرند.

در بعضی از سالن های انتظار کافی شاپ نیز وجود دارد. اتاق گریم یکی دیگر از بخش های مورد نیاز می باشد. همان طور که از اسم این اتاق مشخص است از آن برای تعویض لباس و همین طور گریم کردن مجری و بازیگران استفاده می شود
راهروهایی که برای ورود و خروج استفاده می شوند قسمت بعدی هستند. همان طور که می دانید از این قسمت در جهت هدایت کردن افراد برای خارج و وارد شدن به سالن استفاده می شود. ابعاد راهرو باید به میزانی باشد که دعوت شدگان به آسانی بتوانند در آن رفت و آمد کنند. بخش بعدی محل استراحت است. محل استراحت ناحیه ایست که افراد در حد فاصل میان دو سخنرانی در آن به استراحت می پردازند. سرویس بهداشتی یکی دیگر از مناطق ضروری می باشند. مخصوصا اگر تعداد شرکنندگان بالا و ساعت سخنرانی زیاد باشد.

سالن کنفرانس
_

نکات مهمی که در طراحی سالن همایش باید مورد توجه قرار گیرد

_

طراحی این سالن بخش بسیار مهم و پر اهمیتی است که در طراحی آن باید از افراد باتجربه و کسانی که دارای اطلاعات کافی هستند استفاده شود. برای شروع پروژه ابتدا باید با کافرما جلسه ای برگزار شود و هدف از سالن، امکانات مورد نیاز و سایر درخواست های کارفرما مورد توجه قرار گیرد. در این جلسات باید از ساختمانی که قرار است کنفرانس در آن برگزار گردد بازدید شود. تا اطلاعات بهتری از وضعیت موجود حاصل گردد. در حالت بعدی باید تصویر سه بعدی اولیه ای از آن طراحی گردد. در این نقشه ها طول و عرض و نحوه دکوراسیون فضا نیز مشخص می شود. این کار باید توسط کارشناسان و معماران صورت گیرد. نحوه قرار گیری وسایل در داخل سالن باعث می شود که بتوان حداکثر استفاده را از فضای مورد نیاز ببریم. مثلا در فضاهایی نیاز است که بین صندلی های فاصله ای وجود داشته باشد تا افراد به راحتی بتوانند از میان ردیف ها عبور کنند. قسمت بعدی که باید مورد توجه قرار گیرد سن سالن می باشد. اندازه این قسمت باید با توجه به نوع برنامه ای که قرار است در آن اجرا شود مورد توجه قرار گیرد.