استفاده از سالن کنفرانس محدود به سال های اخیر نمی شود بلکه از سالن های کنفراس از زمان های بسیار دور تا به امروزه استفاده های زیادی می شده است. سالن کنفرانس نسبت به گذشته بسیار تغییر کرده است. امروزه با استفاده از تکنولوژی های متنوع می توان سالن های کنفرانس را بسیار مجهزتر کرد. سالن های کنفرانس می توانند در دو حالت آنالوگ و دیجیتال مورد طراحی قرار گیرند. در عملکردی که حالت آنالوگ به وجود می آورد، امکان پخش صدا در سالن وجود دارد. ولی در حالت دیجیتال امکانات پیشرفته تری به سالن کنفرانس شما افزوده می گردد که از آن ها می توان به چرخش اتوماتیک دوربین به سمت میکروفون، رای گیری، امکان حضور و غیاب و … اشاره کرد. اکثرا به دلیل این که میکروفون هایی که در داخل سالن استفاده می شود چندان قوی نیستند در نتیجه برگزار کنندگان کنفرانس تمایل دارند تا از تکنولوژی صوت جانبی نیز استفاده کنند. تجهیزات مختلفی در سالن کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرد که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

_

میکروفون کنفرانس

_

این که کیفیت صدا به چه صورت باشد بستگی به کنسول ورودی صدا دارد. در نتیجه میکروفون باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا این کیفیت صدا حاصل شود. انواعی از میکروفون ها هستند که بیش تر در سالن های کنفرانس مورد استفاده قرار می گیرند. این میکروفون ها از نوع رومیزی هستند.میکروفون باید دارای ویژگی های مختلفی باشد که از جمله آن ها می توان به کاهش دهنده نویز اشاره کرد. ولی به طور کلی میکروفون باید با توجه به نیاز سالن کنفرانس مورد انتخاب قرار گیرد.

طراحی داخلی + سازا دیزاین
طراحی داخلی + سازا دیزاین
_

دوربین

_

اگر نیاز است تا در سالن کنفرانس تصویر ضبط گردد باید از نوع خاصی از دوربین ها استفاده کرد. برای ضبط تصویر، دوربین باید بر روی یک پایه نصب گردد و سپس تصویر شخص بر روی مانیتور نمایش داده می شود و همین طور می تواند ضبط نیز بگردد.

_

نمایشگر

_

با این که در سالن کنفرانس می توان از خیلی از تکنولوژی ها استفاده نکرد ولی استفاده از یک نمایشگر بسیار الزامی است. مخصوصا هنگامی که نیاز است تا یک ویدئو از تلوزیون پخش شود.

_

سالن انتظار یا سالن پذیرش

_

در سالن‌‌های انتظار مقدار فضایی که برای هر ۶ نفر در نظر گرفته می‌‌شود، یک متر مربع است بنابراین به ازای هر ۳۰۰ نفر ۵۰ متر مربع فضا نیاز داریم اما در این حالت افراد، فضای بسیار کمی خواهند داشت به همین دلیل برای راحتی حضار، به ازای هر ۶ نفر ۳ متر مربع در نظر می‌گیریم که با این حساب برای ۳۰۰ نفر به ۱۵۰ متر مربع فضا نیاز دارید.

_

ویدئو پروژکتور

_

پیشرفت فناوری سبب شده است که دیگر برای استفاده از ویدئو پروژکتور نیاز به تاریک کردن اتاق نباشد. پروژکتورها دارای پرده هایی هستند که باید در هنگام خرید آن ها را نیز مد نظر قرار دهیم.

_

صوت جانبی 

_

هرچه سالن کنفرانس بزرگتر باشد نیاز به استفاده از یک سیستم صوتی بیش تر احساس می شود وهرچه سیستم صوت به کار گرفته شده با کیفیت بالاتری باشد صدای موجود در سالن کنفرانس واضح تر خواهد بود. بلندگوهایی که در سالن کنفرانس نصب می شوند یکی از ابزارهایی صوت جانبی هستند. از ابزاری به نام آمپلی فایر برای این که شدت صدا را تقویت کنیم استفاده می شود.

_

قیمت تجهیز سالن کنفرانس

_

پارامترهای مختلفی در تجهیز کردن سالن کنفرانس نقش دارند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • میکروفون
  • آنالوگ و دیجیتال بودن
  • امکان رای گیری
  • در نظر گرفتن متراژ برای فناوری صوت جانبی
  • کیفیت ابزارآلات استفاده شده