کابینت ام دی اف

           لیست قیمت کابینت MDF            

جدول و مدل کابینتقیمت (ریال)قیمت جشنواره (ریال)
کابینت ام دی اف با درب ملامینه ( ورق ایرانی )28000,00026,500,000
کابینت ام دی اف با ورق هایگلس ایرانی29,000,00027,500,000
کابینت ام دی اف با ورق هایگلس ترک ( YILDIZ )34,000,00031,000,000
کابینت ام دی اف با ورق هایگلس ترک درجه یک ( AGT )35,000,000
32,000,000
کابینت ام دی اف با ورق سوپر برجسته فرامید35,000,000
32,000,000
کابینت ام دی اف رنگ شده پلی اورتان (پلی یورتان)47,000,000
49,500,000
کابینت ام دی اف با ورق روکش طبیعی چوب
42,000,000
39,000,000
کابینت ام دی اف با ورق کلیاف و اسکین ( ایتالیا )
55,000,00053,300,000
کابینت ام دی اف با ورق فینسا ( اسپانیا )
55,000,00053,300,000
کابینت ام دی اف با ورق الویک اسپانیا، نیمن و رها آلمان
75,000,000
70,000,000
_

تاریخچه MDF 

_

ورقات ساخته شده از جنس ام دی اف در ابتدا به صورت پروژه های اصلی در کارخانه ها تولید نمی شدند و یکی از محصولات جانبی به شمار می رفتند. اولین بار این محصول در شهر نیویورک تولید شد و کم کم به دلیل ویژگی های منحصر به فرد خود توانست جایگاه ویژه ای در صنایع مختلف چوبی پیدا کند.

_

ورود MDF به ایران

_

ترکیه و چین نخستین کشورهایی بودند که صفحات ام دی اف را وارد بازار ایران کردند. کابینت های ملامینه نخستین محصولاتی بودند که در ابتدا به بازار ایران وارد شدند، قابل ذکر است که روکشی که روی این کابینت ها قرار می گیرد از نوع زرین سخت می باشد. این کابینت ها به دلیل ویژگی های خود در کابینت های آشپزخانه مورد استفاده قرار می گرفتند که از جمله این ویژگی ها می توان به مات بودن آن ها اشاره کرد که باعث می گردد به راحتی بتوان بر روی آن طرح های مختلفی را چاپ نمود. به دلیل این که طرح چوب هزینه ای بسیار پایین تر از خود چوب دارد استفاده از این کابینت ها با طرح چوب جایگزین بسیار مناسبی برای کابینت های چوبی بود.

در سال 1340 کارخانه هایی برای تولید ام دی اف در شهر بندر انزلی و بابسلر مورد تاسیس قرار گرفتند. اسم اولین کارخانه ای که در ایران مورد بهره برداری رسید به نام صنایع چوب خزر معروف است. قرار است در آینده ای نه چندان دور یکی از بزرگ ترین کارخانه های تولید MDF دنیا که از ماده ای به نام باگاس ساخته شود که در شهر خوزستان با قابلیت تولید 400 هزار تن در این شهر به تاسیس برسد. با بهره برداری این کارخانه قادر خواهیم بود تا محصولات زیادی از ام دی اف را به خارج از کشور صادر کنیم.

_

بازه زمانی که MDF در ایران به تولید داخلی رسید

_

پس از مدتی کارخانه های ایرانی شروع به تولید صفحات ام دی اف داخلی نمودند یکی از بهترین شرکت ها در این زمینه گروه سازا دیزاین است. این شرکت در حدود یک دهه است که با فعالیت مستمر خود جایگاه بسیار مناسبی در زمینه ام دی اف سازی پیدا کرده است.

کابینت یکی از پرمصرف‌ترین و مهم‌ترین اجزای آشپرخانه و خانه است که جنس و ظاهر آن در دکوراسیون منزل بسیار حائز اهمیت بوده و تاثیر مستقیمی بر زیبایی منزل و آشپزخانه دارد.
در زمان قدیم چند نوع کابینت انگشت‌شمار نظیر: کابینت فلزی و یا چوبی وجود داشت، اما امروزه و با پیشرفت تکنولوژی انواع کابینت‌های متنوع نظیر کابینت ممبران، چوبی، وکیوم، فلزی، MDf و هایگلاس در بازار وجود دارد. ما در این مقاله قصد داریم تا با کابینت MDf بیشتر آشنا شده و مزایای آن را مورد بررسی قرار دهیم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

چند دهه ایست که کابینت های MDF با ورود خود به بازار ایران باعث تحول زیادی در امر کابینت سازی شدند. MDF کوتاه شده کلمه Medium-density fibreboard، یعنی تخته ای فیبری با چگالی متوسط است. نحوه تولید این کابینت ها به این صورت است که خورده چوب ها توسط چسب به یکدیگر متصل می گردند سپس الیاف چوبی حاصل شده با فشار و حرارت پرس می گردد و بعد از برش خوردن در ساخت تخت، کمد، کابینت و … از آن استفاده می کنند. جرم MDF ها می تواند بین پانصد تا هشتصد کیلوگرم باشد. در سایر نقاط دنیا ام دی اف ها را معمولا از چوب هایی مانند درخت کاج درست می کنند. ام دی اف ها معمولا دارای ضخامتی در حدود سه تا چهل میلی متر هستند.

در گذشته بیش تر از چوب های نرم برای ساخت این ورق ها استفاده می شد ولی امروزه می توان با استفاده از موادی دیگر مانند نیشکر، کاغذهای باطله و… برای ساخت این محصول بهره گرفت. باید توجه داشت که ام دی اف های ساخت شده از چوب کیفیت بالاتری نسبت به سایر مدل ها دارند. این ورقات دارای برتری بالاتری نیز نسبت به صفحات نئوپان هستند که از آن ها می توان به جرم یکنواخت تر آن ها اشاره کرد. همچنین ام دی اف ها صفحات صاف تری نسبت به نئوپان دارند و می توان آن ها را سنباده کشید. روکش های متفاوتی بنابر نوع کار می تواند روی ام دی اف ها قرار گیرد و باعث زیبایی آن ها شود که از جمله این روکش ها پی وی سی، اچ پی ال و … را می توان نام برد. لازم به ذکر است که اگر روکش های ضخیم و با کیفیت تری در هنگام کار استفاده شود جنس ام دی اف حاصل شده بهتر خواهد بود.

برای توضیح بیش تر می توان گفت که نئوپان همان خرده چوب با چگالی پایین تر است. اما خرده چوب هایی که در ام دی اف ساخته می شوند اندازه بزرگ تری دارند. در نتیجه ام دی اف نسبت به نئوپان گران تر است و از آن مقاوم تر نیز می باشد. حال نوعی دیگر از تخته فیبرهای چوبی وجود دارد که تراکم بالاتری نسبت به دو مورد قبلی دارند این نوع تخته فیبر اچ دی اف نامیده می شود. در پروژه ساخت این نوع تخته فیبرها نیاز به حرارت و پرس کاری بیش تری است اما مواد چسبی نیز استفاده نمی شود. در نتیجه این نوع تخته فیبر مقاومت بالاتری دارد اما قیمت آن نیز گران تر خواهد بود.

میزان چگالی به کار رفته در انواع تخته فیبر با یکدیگر متفاوت است. برای مثال در نئوپان این میزان در حدود 160 الی 450 کیلوگرم می باشد؛ در ام دی اف این میزان به 600 الی 800 کیلوگرم می رسد و در انتها میزان چگالی در ورقات اچ دی اف 800 الی 1040 کیلوگرم است.

_

MDF چیست؟

_

بهتر است قبل از اینکه به سراغ کابینت ام دی اف برویم با مفهوم کلمه ام دی اف آشنا شده و بدانیم به کدام یک از فرآورده‌های چوبی ام دی اف گفته می‌شود.
همانطور که اشاره شد فرآورده‌های چوبی انواع مختلفی داشته که یک دسته از آن فرآورده‌ها، فرآورده‌های کامپوزیتی می‌باشد که در تولید و ساخت انواع وسایل مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.
سه مدل تخته فیبر در ساخت کابینت استفاده می‌شود که شامل نئوپان، اچ دی اف و ام دی اف می‌باشد که در ادامه به توضیح هرکدام به صورت مجزا خواهیم پرداخت.

انواع تخته های استفاده شده برای ساخت کابینت MDF

اچ دی اف

نام دیگر HDF که تخته سخت می‌باشد، در فرآیند تولید آن گرما و فشار زیادی استفاده می‌شود و نیازی به چسب ندارد. این نوع فرآورده چوبی بسیار مقاومت بالایی داشته و همچنین از قیمت بالاتری به نسبت سایر فرآورده‌ها (نئوپان و ام دی اف) برخوردار است.

نئوپان

فرآورده چوبی که از تراشه یا خرده چوب ساخته می‌شود و دارای تراکم پایینی بوده را نئوپان گویند. از این تخته به جهت ساخت کابینت‌های ملامینه استفاده کرده و به نسبت ام دی اف بسیار ضعیف‌تر است.

ام دی اف

Medium density fiberboard و یا به اختصار MDF به معنی تخته فیبر با چگالی متوسط بوده که امروزه در ساخت انواع کابینت کاربرد فراوانی دارد. تکه‌های چوب سخت و نرم را با کمی رزین و موم مخلوط می‌کنند و تحت فشار زیاد و حرارت قرار می‌دهند تا تبدیل به فیبر شده و تخته ام دی اف ساخته شود.

کابینت ام دی اف

کابینت آشپرخانه را براساس جنس و مواد استفاده شده دسته‌بندی و تقسیم‌بندی می‌کنند. در کابینت‌های آشپزخانه امروزی می‌توان به سه دسته فلزی، تمام چوب و کامپوزیت اشاره کرد.
یکی از متداول‌ترین و رایح‌ترین کابینت‌ها، کابینت‌های کامپوزیت بوده که با استفاده از ام دی اف تولید و ساخته می‌شود.
این مدل کابینت‌ها به دلیل تنوع فرم و رنگ‌های متنوعی که دارد، در کشور ما طرفداران زیادی را به خود جذب کرده و بسیاری از طراحان به خاطر قیمت مناسب و هزینه پایین این کار را بیشتر به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند.

_

انواع کابینت MDF

_

تنوع زیادی از کابینت‌های آشپزخانه در بازار موجود است که با توجه به رنگ، جنس، مدل باز و بسته شدن، آن‌ها را می‌توان دسته بندی کرد. معمولا کابینت‌های MDF را بر اساس روکش آن‌ها و با توجه به نمای براق و یا مات آن‌ها دسته بندی می‌کنند. ما در این قسمت به انواع کابینت ام دی اف با توجه به روکش‌های مختلف خواهیم پرداخت.

کابینت MDF با روکش چوب

از این مدل کابینت ام دی اف برای ایجاد نمایی چوبی و زیبا در آشپزخانه استفاده می‌کنند. این نوع کابینت روکش‌هایی از جنس چوب طبیعی را به همراه خود داشته که برگرفته از درختان متنوعی نظیر گردو، بلوط و ملچ می‌باشد. استفاده از کابینت ام دی اف با روکش چوبی دارای مزیت‌های زیادی نظیر زیبایی، استحکام زیاد و مقاومت در برابر رطوبت می‌باشد. همچنین این نوع کابینت به نسبت کابینت‌های تمام چوبی بسیار ارزان‌تر و به‌صرفه‌تر می‌باشد. البته ناگفته نماند که معایبی نیز دارد که از جمله آن می‌توان به محدودیت در انتخاب نوع چوب و تنوع رنگی کم آن اشاره کرد. همچنین قیمت این کابینت‌ها با توجه به روکش‌های دیگر بسیار گران‌تر است.

کابینت MDF با روکش UV

بر روی این نوع روکش‌ها، از لایه‌های متعدد و زیادی UV محافظت شده به کار رفته که روکش‌های براقی را دارد و در برابر تغییر رنگ بسیار مقاوم می‌باشند. فرآیند تولید چنین روکش‌هایی بسیار پیچیده بوده و از کابینت‌های ام دی اف با روکش UV کمتر از سایر کابینت‌ها با روکش‌های مختلف استفاده می‌شود. از جمله مزایای روکش UV می‌توان به مقاومت بالایی که در برابر خط و خش دارد اشاره کرد، همچنین این کابینت‌ها بسیار بادوام بوده و تنوع رنگی آن زیاد می‌باشد و در عین حال حفظ رنگ بالایی دارد. البته کابینت‌های روکش UV بسیار گران‌تر از سایر کابینت‌های موجود در بازار می‌باشد.

کابینت MDF با روکش لمینت و ملامینه

کابینت‌های ام دی اف از جنس ملامینه، که این مدل کابینت‌ها بسیار رایج بوده در اصل همان کابینت‌هایی هستند که به اسم ام دی اف شناخته می‌شوند. ملامین، رزین و یا چسبی است که از طریق آن ورق‌های سلولزی مخصوص با استفاده از حرارت بالا روی سطح ام دی اف چسبیده که به آن ملامین، لمینت کم فشار نیز می‌گویند. نام روکش لمینت را به اصطلاح HPL و یا High-Pressure Laminate نیز می‌نامند، علت نام‌گذاری به این دلیل است که در فرآیند آن از فشار و دمای بسیار بالایی استفاده می‌شود که این کار آن را مقاوم‌تر و سخت‌تر می‌سازد و از آن نیز می‌توان در نمای بیرونی ساختمان استفاده نمود. استفاده از کابینت با روکش لمینت دارای حسن‌های بسیاری است که از جمله آن می‌توان به قیمت مناسب، تنوع در طرح و رنگ محصول و قیمت مناسب اشاره کرد. این نوع کابینت‌ها نیز به راحتی قابل تمیز کردن بوده و می‌توان با استفاده از یک دستمال نیمه مرطوب به راحتی کابینت‌ها را تمیز کرد. کابینت‌های روکش لمینت درست است که در برابر رطوبت مقاوم هستند اما وجود آب و رطوبت شدید موجب تخریب و خراب شدن آن می‌شود، پس بهتر است در صورت خیسی و رطوبت سریع آن را خشک کنید، همچنین ممکن است به مرور مهره‌های آن شل شده و از حرارت دوری کند زیرا که به حرارت حساس می‌باشد.

_

انواع رنگ کابینت MDF

_

کابینت‌های ام دی اف دارای طرح‌ها و رنگ‌های گوناگونی می‌باشد که از رایج‌ترین و متدوال‌ترین رنگ‌هایی که در کشور ما وجود داشته و در بسیاری از آشپزخانه ها می‌بینیم می‌توان به رنگ‌های کابینت ام دی اف سفید، سفید طلایی، سفید نقره‌ای و سفید مشکی اشاره کرد که این طرح‌ها با توجه به سلیقه و نوع چیدمان آشپزخانه و محیط منزل می‌تواند متغیر باشد.

_

ویژگی های ورقات ام دی اف

_
  • اولین مورد و چه بسا مهمترین آن هزینه‌ای است که در تولید این ورقات حاصل می گردد. تولید ورقات ام دی اف هزینه پایینی دارد.
  • قبلا ذکر کردیم به دلیل این که بر روی ام دی اف ها امکان نصب های گلاس وجود دارد در نتیجه این ورقات در رنگ ها و طرح های متنوعی عرضه می گردند.
  • به دلیل اینکه در ساخت صفحات ام دی اف از خرده چوب بازیافتی استفاده می کنند نیازی به قطع درختان و صدمه به محیط زیست نیست.
  • به دلیل صاف بودن سطح MDf چسباندن سایر مواد روی آن به سادگی صورت می گیرد.
  • همان طور که می دانید چوب ها در برابر حشراتی مانند موریانه ایمن نیستند اما به دلیل این که در این ورقات از مواد شیمیایی استفاده می شود دربرابر این حشرات ایمن می شوند.
  • ورقات ام دی اف در برابر تغییرات آب و هوایی تغییر نمی کنند و دچار انبساط یا انقباض نمی شوند.
  • به دلیل اینکه ام دی اف راحت تر تغییر شکل پیدا می کند تنوع آن نسبت به سایر صفحات بیش تر است.
  • از دیگر ویژگی های صفحات ام دی اف می توان به این اشاره کرد که انواع مختلف روکش ها به سادگی روی ورقات ام دی اف قرار می گیرند و به همین دلیل می توان آن ها را به صورت چوب طبیعی درست کرد.
_

انواع روکش های MDF

MDF فرامید

این ام دی اف های برجسته برای استفاده در آشپزخانه ها بسیار مناسب هستند. این نوع ورق ایتالیایی در ایران قیمت بالایی دارد به همین دلیل شرکت های داخلی شروع به تولید این محصول نمودند.

_

MDF ملامینه

صفحات ام دی اف که بر روی آن ها روکش ملامینه قرار گیرد را ام دی اف ملامینه می گویند. ورقات ام دی اف در مقابل رطوبت و گرما مقاومت بالایی ندارند اما به دلیل اینکه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند بر روی آن ها روکش ملامینه قرار می گیرد تا مشکلاتی که ذکر شد کاهش یابد. روکش های ملامینه دربرابر گرما، رطوبت و حشرات مقاومت بالایی دارند. این روکش نسبت به سایر محصولات در صنعت جهانی کاربرد بیش تری دارند. این روکش ها همچنین در برابر خط و ضربه نیز مقاومت خوبی دارند با این حال این روکش به دلیل سطح صاف آن به سرعت لک می شود ولی به سادگی نیز می توان آن را با یک دستمال مرطوب تمیز کرد. ملامینه به دلیل قیمت پایین خود محبوبیت زیادی در بازار تولید دارد. قیمت پایین این ورقات ناشی از تقاضای بالای آن در بازار است.

MDF های گلاس

یکی دیگر از انواع ام دی اف ها ورقات هایگلاس است که روکش آن از جنس پلاستیکی از نوع پلکسی گلاس هستند. کابینت های گلاس به دلیل حالت شفاف و شیشه مانند خود استایل زیبایی به خانه شما می بخشد. در یک سمت این صفحات لایه محافظتی قرار می گیرد که به طور کامل آن را می پوشاند و سمت دیگر آن از نوع کاغذ و ملامین است.

MDF لمینت

ام دی اف های لمینت به دلیل اینکه قیمت خوب و رنگ پذیری بالایی که دارند در بین مشتریان از محبوبیت خوبی برخوردار هستند.

MDF ممبران

از این ام دی اف برای ساختن درهای کابینت ها استفاده می کنند. و همین طور زمانی که استفاده از سبک کلاسیک ضروری است می توان از این نوع روکش در ساخت کابینت ها استفاده کرد.

_

انواع ام دی اف

_

MDF های مات

صفحات ام دی اف به دلیل این که خودشان به رنگ چوب هستند رنگ براق یا شیشه ای ندارند به همین دلیل در هنگام رنگ رزی کردن آن فقط از ثابت کننده ها استفاده می کنند.

 

MDF براق

می توان برای براق کردن صفحات ام دی اف از روکش های پی وی سی و یا رنگ هایی که باعث براق شدن آن می شوند استفاده کرد. اگر بخواهیم هزینه های ناشی از قیمت را کاهش دهیم می توان یک سمت ام دی اف را ملامینه کرد و سمت دیگر آن را با روکش های براق پوشش داد.

_

کاربردهای ورقات MDF

_

نوع نازک

از این ورقات برای پوشش دیوار و سقف، صنایع خودروسازی، کمد و غیره استفاده می کنند.

نوع خام

برای ساخت ستون های داخل ساختمان، صنعت کفش سازی و پارتیشن بندی از نوع ام دی اف خام استفاده می کنند. این ام دی اف ها به دلیل این که سطح صاف و متراکمی دارند بسیار به چوب شبیه هستند.

نوع ضخیم

این ام دی اف برای ماشین کاری و ساخت روکش های طرح دار بسیار مناسب است.

نوعی که فرم دهی آن کم است

از این نوع در صنعت مبل و دکوراسیون داخلی استفاده می شود.

نوعی که در مقابل رطوبت مقام است

از چسب های ضد رطوبت برای تولید این ام دی اف ها استفاده می کنند. این ام دی اف ها برای مکان هایی که رطوبت بالاست برای مثال حمام، قاب در و پنجره و دستشویی استفاده می کنند.

نوع مقاوم در مقابل حشرات

پارکت ها و لمینت بیش تر از سایر مواد در معرض حمله حشرات هستند برای همین دلیل از این ام دی اف ها در ساخت آن ها استفاده می شود.

نوع مقاوم در مقابل آتش

از این ام دی اف ها برای قفسه فروشگاه و دیوار استفاده می کنند.

نوعی که چگالی بالایی دارد

با تغییر ماده سازنده و فشار پرس می توان انواعی از ورقات ام دی اف را تولید نمود که چگالی بالای هشتصد دارند. این ورقات به اچ دی اف معروفند.

نوعی که چگالی پایینی دارد

از این ام دی اف به عنوان رویه و عایق های صوتی و حرارتی استفاده می کنند.

نوعی با روکش تزئینی

این روکش ها همان نوع ملامینه پی وی سی هستند.

نوع قالب گیری شده

از این نوع برای تولید درهای چوبی استفاده می کنند.

_

قیمت صفحات ام دی اف

_

به دلیل این که صفحات ام دی اف قیمت خوبی دارند در ساخت بیش تر کابینت ها از این صفحات استفاده می کنند. قیمت برندهای تولید کننده صفحات ام دی اف تقریبا در یک محدوده است و تنها چیزی که آن ها را از یکدیگر متمایز می کند تفاوت در کیفیت مواد سازنده آن ها است. ورق های MDF رنگی از ورقات سفید قیمت پایین‌تری دارند. این گونه ام دی اف ها را اگر به صورت پالت تهیه کنید از ورقات تک ورقی ارزان تر تمام می شوند. همچنین در نظر داشته باشید به دلیل هزینه بالای گمرک تولید این صفحات در داخل کشور بسیار ارزان تر است. همچنین ورقات ام دی اف ای که در برابر گرما و آب مقاوم هستند هزینه بالاتری نسبت به سایر ورقات دارند.

_

ابعاد ورقه های ام دی اف

_

ابعاد این ورقات به دستگاه و خط تولید آن بستگی دارد.

ورقات ام دی اف در سه نوع تولید می شوند:

مورد اول:4100 در 1830

مورد دوم:3660 در 1830

مورد سوم:2440 در 1830

در آخر

آشپرخانه قلب تپنده هر خانه‌ای بوده و کابینت‌های آشپرخانه مهم‌ترین بخش هرآشپزخانه برای خانم‌ها می‌باشد، همانطور که در بالا اشاره شد کابینت‌های ام دی اف به دلیل مقاومت بالا، قیمت ارزان و طرح‌های متنوع از بهترین انتخاب‌ها برای هرآشپزخانه‌ می‌باشد.
شما می‌توانید برای سفارش محصول و یا دیدن محصولات بیشتر از طریق سایت …. با ما در ارتباط باشید.

_

سوالات متداول

_
1-آیا MDF برای کابینت مناسب است؟

MDF باعث پایداری کابینت می گردد، به همین دلیل است که ما از ماده ام دی اف برای قسمت داخلی درهای کابینت خود استفاده می کنیم.

2-چگونه کابینت ام دی اف را تمیز کنیم؟

بهترین روش برای تمیز کردن کابینت ام دی اف این است که قبل آن که گرد و غبار روی آن ماندگار گردد آن را توسط دستمالی که جنس از نوع نخ باشد گردگیری کنید.

3-چگونه کابینت ام دی اف را مات کنیم؟

شما می توانید با استفاده از رنگ های متنوع و یا روکش های مختلف استایل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

4-کابینت فلزی بهتر است یا ام دی اف؟

کابینت های فلزی دربرابر رطوبت و آب مقاومت بالایی ندارند اما در کابینت هایی که از ام دی اف در ساخت آن ها استفاده می شود و روکش ملامینه نیز دارند باعث می گردد تا دربرابر رطوبت مقاوم گردند.

مشاوره از طریق واتساپ