سالن گردهمایی

در اغلب شرکت‌های بزرگ و موفق، سالن گردهمایی و اجتماعات اهمیت ویژه‌ای دارد. سالن گردهمایی به جهت شخصیت‌های مهمی که در آن حضور پیدا می‌کنند توجه ویژه‌ای را می‌طلبد. در این سالن‌ موارد زیادی باید مورد توجه قرار بگیرد که از جمله آن می‌توان به موارد زیر اشاره کر.. استفاده از دیوارپوش‌های آکوستیک, مبلمان ,سیستمهای ویدئویی و صوتی سیستم کنترل مرکزی.,محل قرارگیری سن و مخاطبان ,مسیر عبور و مرور اشخاص ,استفاده از رنگ‌های جذاب,اجرای اصول زیبایی‌شناسیو نورپردازی

_

ابعاد سالن گردهمایی

_

ابعاد سالن اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد و باید به صورت دقیقی محاسبه شود.  این ابعاد به موارد زیادی از جمله تعداد مخاطبان، اندازه صندلی‌ها، خطوط دید حضار، عرض راهرو‌ها و تعداد ردیف‌های سالن بستگی دارد.

_

استانداردهای طراحی سالن گردهمایی

_
ورودی و خروجی سالن

ابتدایی‌ترین نقطه ورود به سالن گردهمایی ورودی‌‌هاست. بنابراین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد، به نکات زیر توجه کنید چون این بخش می‌تواند جلوی مشکلاتی از قبیل تجمع و دیر شروع شدن مراسم‌ها را بگیرد.

  • سعی کنید از چند ورودی و خروجی استفاده کنید تا جلوی ازدحام بیش از حد را بگیرید.
  • ورودی و خروجی سالن گردهمایی باید برای حضار داخل سالن، قابل رویت باشد.
  • مسیر ورود و خروج را از هم جدا کنید تا از شلوغ شدن موقع رفت و آمد جلوگیری شود.
  • محل ورودی سالن را طوری در نظر بگیرید که بتوانید در زمان تجمع افراد یا وقوع حوادث غیر مترقبه، به عنوان خروجی اضطراری از آن‌ها استفاده کنید یا از درب خروج اضطراری کمک بگیرید.
  • حداقل عرض درب‌های ورودی سالن باید با نصف مجموع درب‌های خروجی برابر باشد.
سالن پذیرش

قسمت بعدی، سالن پذیرش یا انتظار می‌باشد. برای  زمانی که  نیاز است بلیط یا دعوت‌نامه دریافت کنید و یا همایش‌های پست سرهم وجود دارد، یک سالن انتظار خوب می‌تواند فضای مناسبی برای کم کردن شلوغی‌ها و نظم دادن به سالن باشد. پیشنهاد می‌شود حتما به این بخش توجه کنید.

فضاهای خدماتی

در مورد فضاهای خدماتی که در سالن انتظار قرار دارد تنها به  یک نکته بسنده می‌کنیم که سرویس‌های بهداشتی باید به راحتی در دسترس باشد و در عین حال نباید در معرض دید باشد. وجود چند سرویس بهداشتی بهتر است تا به راحتی در دسترس همگان قرار گیرد.

راهروهای سالن

باید با متراژ دقیقی فضاها را به وجود آورد، این متراژ بسته به میزان ظرفیت سالن گردهمایی می‌باشد. راهروها باید به گونه‌ای باشند که عبور و مرور در آن به آسانی صورت بگیرد و  برای عبور و مرور باید دو طرف صندلی‌ها فضای آزاد وجود داشته باشد.

در صورتی که قصد دارید در سالن گردهمایی از دو راهرو در طرفین استفاده کنید تعداد استاندارد صندلی‌ها در هر ردیف، ۱۶ عدد می‌باشد و اگر قصد ایجاد یک راهرو در یک طرف را دارید این تعداد به ۸ صندلی کاهش می‌یابد. در صورتی که سه راهرو (دو راهرو در طرفین و یکی در وسط) برای سالن گردهمایی در نظر گرفتید می‌توانید حداکثر ۲۵ صندلی در یک ردیف به کار ببرید.

image
_

چیدمان صندلی

_

در نحوه چیدمان صندلی‌ها دو عامل تعیین کننده وجود دارد که اعم از اندازه صندلی‌ها و ایجاد فاصله بین ردیف‌ها برای عبور و مرور حضار است. نکته بسیار مهم در زمینه چیدمان صندلی‌ها این است که فاصله بین ردیف‌ها از ابتدا تا انتها باید به یک اندازه باشد. بهتر است برای راحتی و توجه هرچه بیشتر حضار، بین ردیف‌های صندلی اختلاف ارتفاع کافی را در نظر بگیرید. البته رعایت این مسئله، به نوع و ابعاد صندلی نیز بستگی دارد.

مسئله بعدی راجع به چیدمان صندلی‌ها و دید استاندارد تماشاگران در سالن‌های شیبدار می‌باشد. زاویه دید استاندارد مخاطبان در حالتی که سر و گردن ثابت بوده و تنها چشم‌ها به صورت جزئی حرکت می‌کنند باید حدود ۳۰ درجه باشد. زاویه دید مناسب، در حالتی که سر و چشم هر دو به صورت جزئی درحرکت هستند حدود ۶۰ درجه می‌باشد. بدون حرکت سر باید زاویه دید ۱۱۰ درجه باشد.

_

مبلمان سالن کنفرانس

_

تا جایی که امکان دارد، از مبلمان و صندلی‌هایی استفاده شود که مخاطب احساس راحتی داشته باشد. این  قسمت اهمیت خاصی دارد زیرا حضار برای مدت طولانی روی این صندلی‌ها می‌نشینند و استفاده از صندلی‌های نامناسب می‌تواند آن‌ها را خسته بکند و باعث شود سالن را زودتر از موعد ترک نمایند.

_

استفاده از یک نمایشگر در طراحی سالن

_

بر اساس فضای موجود در سالن گردهمایی باید یک نمایشگر مناسب با آن انتخاب شود. محل قرار گیری و اندازه آن باید به گونه‌ای باشد تا به راحتی قابل رویت باشد و همه از هر طرف سالن که قرار دارند بتوانند به راحتی مشاهده کنند.

_

ویژگی رنگ بندی در طراحی سالن های گردهمایی

_

رنگ‌بندی در دکوراسیون ویژگی دیگری است که باید به آن توجه کرد. استفاده از رنگ‌های روشن برای سالن‌های کوچک‌تر و برای سالن‌های بزرگ‌تر رنگ‌های تیره پیشنهاد می‌شود. هیچ پروتکل خاصی برای انتخاب رنگ‌بندی وجود ندارد اما رنگ یکی از نکات قابل توجه در طراحی دکوراسیون می‌باشد. شما می ‌وانید با انتخاب رنگی مناسب فضا را دل‌پذیر و بهتر کنید.

_

ویژگی نورپردازی در طراحی سالن های گردهمایی

_

سالن کنفرانس باید دارای نور کافی باشد تا افراد احساس کسالت نکنند و انرژیشان کم نشود. می‌توان از رنگ‌های بسیار روشن در طراحی استفاده کرد، تا فضا روشنایی بیشتری داشته باشد.
سیستم نورپردازی باید به گونه‌ای باشد که قابلیت تنظیم داشته باشد تا بتوان در صورت لزوم نور اتاق را کم یا زیاد کرد. از لامپ‌های دیواری هم برای روشنایی دیوار استفاده می‌شود.

_

تاسیسات مکانیکی و الکتریکی در سالن های گردهمایی

_

نکته مهم دیگر در طراحی سالن گردهمایی تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است که شامل جعبه کمک‌های اولیه، هواسازها، لوله‌کشی‌ها، سیستم گرمایشی و سرمایشی، کپسول و جعبه‌های آتش‌نشانی، سیستم تهویه مطبوع، سیستم‌هایی که برای اجرا روی صحنه نیاز هستند، کابل کشی‎ها، سیستم‌های تصویری و نورپردازی می‌شود.
هزینه طراحی سالن گردهمایی به عوامل مختلفی از قبیل نوع و سبک طراحی، ابعاد و متراژ سالن بستگی دارد.

_

سیستم آکوستیک در سالن های گردهمایی

_

آکوستیک بودن سالن گردهمایی، گاهی در فرایند طراحی مورد غفلت واقع می‌شوند. اما می‌تواند به سرعت تبدیل به یک مشکل بزرگ شود. سیستم‌های صوتی اتاق کنفرانس به اندازه سیستم‌های ویدیو مهم است، زیرا صدای ضعیف هرگونه تلاش برای همکاری را با مشکل روبرو می‌کند.
چند موضوع اساسی در آکوستیک بودن یک فضا وجود دارد که باید هنگام طراحی اتاق کنفرانس یا سالن اجتماعات به آن‌ها توجه شود.
شنیده نشدن صداهای بیرونی از داخل سالن گردهمایی و برعکس، صدای داخل سالن گردهمایی در فضای بیرون، نکته اصلی در آکوستیک بودن این فضا است.
همچنین سطح نویز سیستم‌های تهویه هوا باید کنترل شود. هنگامی که سیستم تهویه هوا شروع به کار کند، می‌توانید میزان تمرکز افراد حاضر را کاهش دهد. در برخی از شرکت‌ها سیستم‌های تهویه را در طول جلسات به دلیل سر و صدا خاموش می‌کنند. البته این امر خود مشکلاتی را برای دما و هوای اتاق جلسات به دنبال خواهد داشت.
طراحی داخلی سالن گردهمایی اگر به درستی اجرا شود، یک فضای عاری از سر و صدای فضای بیرونی و کنترل صدای فضاهای داخلی را به همراه خواهد داشت. اگر طراح، آکوستیک بودن فضا را به عنوان یک پارامتر مهم طراحی در نظر بگیرد، از بروز این مشکلات جلوگیری خواهد کرد.
با استفاده از امکانات و رعایت استاندارد‌ها می توانیم یک سالن گردهمایی مناسب و مجهز بسازیم، فقط باید به تمامی نکات گفته شده اهمیت بدهیم.

image